fbpx

Choroby paznokci – jak z nimi walczyć

Paznokcie zbudowane są z wielu struktur. Płytka paznokcia wyrasta z macierzy, a ona znajduje się w bliższej części płytki. Łożysko paznokcia sięga do momentu aż na płytce pojawia się ciało paznokcia, wyglądające jak półksiężyc. Boczne, a także tylne krawędzie tkwią w skórze, a jest to przestrzeń, która przez niektórych nazywana jest wałem paznokciowym.

Paznokcie, które rosną prawidłowo mogą odrosnąć w całości nawet przez sześć miesięcy i tyczy się to paznokci u rąk, ponieważ te u nóg rosną dwa razy dłużej. Na paznokciach mogą pojawić się różnego rodzaju zmiany, wskazujące na rozwijającą się chorobę. Czas więc dowiedzieć się, jak one się objawiają, jakie są ich rodzaje i sposoby leczenia.

Zanokcica

Jest to choroba, która wywołana została przez bakterie. Zajmuje ona aparat paznokcia, który staje się zakażony. Zazwyczaj zmiany zapalne dotyczą jednego paznokcia. Jego okolica jest silnie zaczerwieniona, obrzęknięta i boli.

U niektórych osób zaczerwieniony zbiornik może być wypełniony ropą. Jeśli zapalenie zacznie się rozwijać i zacznie się toczyć do płytki paznokcia, to może się ona stać zniekształcona, a nawet może zacząć odchodzić. Jeśli pojawią się u nas takie zmiany, to konieczne jest udanie się do specjalisty. Podczas leczenia stosowana jest antybiotykoterapia doustna.

Jeśli zapalenie rozejdzie się na paznokcie, to konieczne jest wykonanie chirurgicznego nacięcia oraz drenaż. A jeśli zakażenie wtoczy się pod płytkę paznokcia, to konieczne może okazać się całkowite usunięcie płytki.

Grzybica paznokci

Do zakażenia dochodzi z przyczyny grzybów chorobotwórczych, które przyczyniają się do zagrzybienia płytki paznokcia. Na początku zmiany pojawiają się jedynie na brzegach paznokcia, które stają się lekko żółte, białe lub lekko brunatne. Następnie zakażone zostaje łożysko, przez co płytka paznokcia zaczyna się zniekształcać.

Potem zakażenie zajmuje już całą płytkę, przez co staje się ona krucha, więc może odpadać. Są przypadki kiedy płytka całkiem się odczepi od łożyska. W tym przypadku również najlepiej zgłosić się do dermatologa, kiedy tylko pojawią się pierwsze objawy grzybicy. Podczas leczenia stosowane są leki grzybicze doustne.

Łuszczyca paznokcia

Są to zmiany, które powstają na paznokciu z powodu łuszczycy. W tym przypadku zmiany są bardzo charakterystyczne i stanowią one klucz do prawidłowej diagnozy i leczenia. W wyniku choroby na płytce paznokcia zaczynają pojawiać się wgłębiania. Płytka paznokcia staje się lekko żółta, przez co paznokieć wygląda jakby był pokryty kropili oleju. Kiedy tylko zaczną się pierwsze objawy, konieczne jest udanie się do specjalisty.

Leczenie tego schorzenia, jest połączone z kompleksowym leczeniem łuszczycy skóry. Niestety leczenie tego schorzenia jest trudne i często przez długi czas nie daje żadnych efektów. Zazwyczaj stosowane są specjalne maści i kremy steroidowe.

Liszaj paznokci

Na paznokci pojawiają się zmiany chorobowe, które powstają na skutek przebiegu liszaja płaskiego. Zmiany na paznokciach są charakterystyczne i nie trudno je pomylić. Mogą się one pojawiać na jednym lub wszystkich paznokciach. Płytka przy tej chorobie staje się ścieńczała i pojawiają się na niej bruzdy. W ciężkich przypadkach płytka paznokcia zaczyna całkowicie odchodzić.

Trzeba pamiętać, że zniszczony paznokcie prawie nigdy nie odrasta na nowo. W celu zdiagnozowania zmian paznokcia należy szybko udać się do dermatologa, który powinien wykonać badanie histopatologiczne paznokcia. W celu leczenia stosuje się specjalnie dobrane leki.

Łysienie plackowate

Do zmian na paznokciu dochodzi przez rozwijające się zakażenie łysienia plackowatego. Najczęściej pierwszy objaw, to naparstkowanie, a to oznacza, że na płytce pojawia się wiele różnego rodzaj zagłębień. Z czasem może dojść nawet do pęknięcia płytki paznokcia, a w ciężkich przypadkach w czasie choroby dochodzi do całkowitej oddzielenie się płytki paznokcia.

W przypadku pojawienia się zmian konieczne jest udanie się do dermatologa. Leczenie w przypadku tej choroby nie jest skuteczne, ponieważ nie znaleziono jeszcze leku, który mógłby całkowicie wyleczyć łysienie plackowate. Przez co terapia może być długotrwała i nieskuteczna.

Wrastający paznokieć

Wrastający paznokcie zazwyczaj zaczyna się pojawiać, kiedy brzegi zaczynają wrastać w skórę bocznego wału. Na początku pojawia się zaczerwienienie i lekki dyskomfort. Przez wrastający paznokieć organizm człowieka zaczyna się bronić, przez co tworzy się ziarnina. Jest to delikatna tkanka, która pojawia się w miejscu wrastającego paznokcia, która jest zaczerwieniona, łatwo krwawiąca.

Wrastający paznokieć przyczynia się do powstawania dużego dyskomfortu, ponieważ wywołuje ból. Może również doprowadzić do rozwoju zakażenia bakteryjnego. Najlepiej zgłosić się z wrastającym paznokciem do dermatologa lub chirurga. Ich zadaniem będzie ocenić, czy konieczne jest zastosowanie interwencji zabiegowej.

W tym przypadku można zastosować zapobiegawcze działania, na przykład moczenie paznokci w roztworze antyseptycznym.