fbpx

Jak wzmocnić paznokcie

Do wzmocnienia paznokci i przywrócenia im zdrowego wyglądu nie potrzeba wiele – wystarczy regularna, systematyczna suplementacja oparta na skutecznie działających komponentach. Jak wzmocnić paznokcie?

Wśród naturalnych składników poprawiających kondycję paznokci prym wiedzie skrzyp polny. Nie jest to jednak jedyny komponent naturalnego pochodzenia, który ma na nie korzystny wpływ. Co więcej, warto wesprzeć jego działanie innymi składnikami – celem uzyskania lepszych rezultatów kuracji.

Skrzyp polny – źródło cennego krzemu

Ekstrakt ze skrzypu polnego pomaga poprawić kondycję – nie tylko paznokci, ale także skóry i paznokci. Skrzyp polny wykazuje właściwości regenerujące oraz skutecznie uzupełnia niedostatek minerałów i witamin. Głównym składnikiem wyciągu pozyskanego z tej rośliny jest krzem.

Bambus dla mocniejszych paznokci

Ekstrakt z bambusa jest mało znany jako aktywny składnik poprawiający kondycję paznokci – raczej kojarzymy go z poprawą wyglądu włosów. Bambus podobnie jak skrzyp polny dostarcza paznokciom krzemu. Bambus jest cennym surowcem, należącym do gatunku traw. Słusznie od stuleci Azjaci przypisują mu właściwości odżywcze i regenerujące. Wyciąg z bambusa zawiera mnóstwo polifenoli, w tym zwłaszcza flawonoidów. Są to naturalne antyoksydanty zwalczające wolne rodniki. W skład wyciągu z bambusa wchodzi też ramnoza działająca przeciwstarzeniowo. Krzemionka zawarta w bambusie wzmacnia paznokcie, zapobiega ich rozdwajaniu i właściwości.

Pokrzywa zwyczajna – na ratunek osłabionym paznokciom

Ekstrakt z pokrzywy zwyczajnej poprawia stan paznokci, ponieważ posiada silne właściwości odżywcze i regenerujące. Wynikają one z zawartości takich składników, jak witaminy A, C, E i K, cenne aminokwasy, wapń, żelazo, magnez i krzem, a także antyoksydanty (flawonoidy, antocyjany). Wyciąg z pokrzywy zwyczajnej zawiera kwasy organiczne, chlorofil, sterole, taniny i alkaloidy.

Biotyna – witamina H

Biotyna, czyli witamina H, poprawia stan paznokci, m.in. poprzez uzupełnienie niedostatku siarki organicznej. Biotyna jest niezbędna do produkcji keratyny – budulca paznokci. Niedobór witaminy H w organizmie objawia się m.in. łamliwością paznokci. Biotyna jest bardzo niestabilna – bardzo szybko zostaje zniszczona pod wpływem promieniowania UV i wysokiej temperatury. Dlatego w diecie bardzo często znajduje się jej zbyt mało.

Paznokcie lubią siarkę

Bardzo często w diecie wzmacniającej paznokcie pojawia się rzodkiewka. Przyczyną tego jest wysoka zawartość siarki w tym warzywie o bardzo wyrazistym smaku. W suplementach diety siarka jest dostępna w postaci metylosulfonylometanu (MSM). Siarka jest podstawowym składnikiem keratyny, która odpowiada za mocną strukturę paznokci. Niedobór siarki w organizmie objawia się między innymi kruchością paznokci.

Witaminy niezbędne dla poprawy kondycji

Witaminy E i C są uznawane za istotnie wpływające na stan paznokci, ponieważ likwidują wolne rodniki, które przyczyniają się do uszkodzenia płytki. Witamina E jest niezbędna do prawidłowego wzrostu włosów i paznokci oraz zachowania zdrowej skóry. Jako silny przeciwutleniacz zyskała miano witaminy młodości – wymiata wolne rodniki z organizmu przeciwdziałając przedwczesnemu starzeniu się komórek. Podobnie działa witamina C.

Paznokcie potrzebują też minerałów

Do podstawowych minerałów, które są potrzebne paznokciom do zachowania dobrej kondycji, należą cynk i miedź – działają one podobnie jak witaminy E i C likwiduje wolne rodniki. Oba te minerały są niezbędne dla regeneracji paznokci. Działają one również ochronnie i regenerująco na skórę i włosy.

Omówione wyżej komponenty odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu zdrowych paznokci. Dają odpowiedź, jak wzmocnić paznokcie i sprawić, aby były zdrowe. Wystarczy niedobór jednego z minerałów lub witamin, aby doszło do pogorszenia się ich kondycji. Ziołowe preparaty na bazie skrzypu polnego, bambusa lub pokrzywy pomagają przywrócić im zdrowy wygląd pod warunkiem, że są regularnie stosowane i stanowią immanentny element codziennego jadłospisu – jako kapsułki, albo napary.