fbpx

Tabletki na paznokcie

Paznokcie wymagają wsparcia nie tylko w postaci diety. Niestety nie wszystkie składniki wchłaniają się w odpowiednio wysokim stopniu, a dostarczanie ich w postaci pożywienia w większej ilości nie zawsze jest możliwe (np. na diecie). W takiej sytuacji na ratunek przychodzą tabletki na paznokcie.

Właśnie dlatego wiele kobiet sięga po preparaty wspierające zdrowie paznokci i wzmacniające je. Warto wiedzieć, czym kierować się przy wyborze tego typu suplementów diety, aby wybrać odpowiedni.

Kompozycja składników

Na rynku są dostępne rozmaite produkty wzmacniające paznokcie i poprawiające ich kondycję. Niemniej zawarte w nich składniki nie zawsze wywierają rzeczywisty wpływ na poprawę stanu paznokci. Do najbardziej skutecznych komponentów należą niektóre zioła, np. ekstrakt ze skrzypu polnego, wyciąg z bambusa i ekstrakt z pokrzywy. Są to składniki, które dostarczają witamin i minerałów w skondensowanej, naturalnej postaci. Oprócz tego, zawierają one flawonoidy (przeciwutleniacze) i krzemionkę – składnik, który doskonale poprawia stan paznokci.

Oprócz roślinnych składników dużą rolę odgrywają niektóre minerały, zwłaszcza siarka organiczna, dzięki której paznokcie stają się bardziej odporne na uszkodzenia. Siarka jest bowiem głównym składnkiem keratyny i kolagenu. W produkcji keratyny wpływającej na wytrzymałość paznokci bierze udział także biotyna (witamina H). Ją również mile widzieć w składzie preparatów wzmacniających płytkę paznokcia. Inne ważne składniki mineralne i witaminowe to witamina C i E (silne przeciwutleniacze) oraz cynk i miedź. Niedostatki tych mikroelementów w diecie prowadzą do pogorszenia stanu i wyglądu paznokci.

Przeciwwskazania do stosowania preparatu

Zanim kupisz preparat uważnie zapoznaj się ze składem tabletek na paznokcie. Upewnij się, że nie zawiera on substancji, które mogą wywołać u Ciebie alergię. Oczywiście o stosowaniu suplementów diety nie ma mowy, jeżeli:

  • masz mniej niż 18 lat
  • jesteś w ciąży
  • karmisz dziecko piersią

Farmakoterapia i występujące choroby mogą być przeszkodą w stosowaniu suplementów diety wzmacniających paznokcie. Dlatego też przed rozpoczęciem kuracji skonsultuj się z lekarzem. Dostarczanie organizmowi choremu dodatkowych kapsułek może mieć niekorzystny wpływ na zdrowie. Co więcej, ziołowe składniki mogą wchodzić w interakcje z zażywanymi lekami. Nie warto zatem ryzykować.

Mechanizm działania

Preparat wspierający kondycję paznokci może mieć działanie wielokierunkowe. Zazwyczaj, suplementy diety posiadające bogaty skład charakteryzują się złożonym mechanizmem działania. Efekty kuracji obejmują natomiast poprawę stanu paznokci, a ponadto poprawę stanu włosów i skóry. Wynika to poniekąd z faktu, iż wiele składników naturalnych stanowiących podstawę receptury preparatów poprawiających kondycję paznokci, zapewnia skuteczną ochronę komórkom przed uszkodzeniami oksydacyjnymi, czyli uszkodzeniami spowodowanymi przez wolne rodniki. Ich źródłem mogą być substancje chemiczne (np. składniki lakierów do paznokci, składniki środków do stylizacji), albo inne czynniki zewnętrzne (np. promieniowanie UVA i UVB, zanieczyszczenia powietrza).

Komponenty zawarte w preparatach wzmacniających paznokcie powinny zawierać także składniki mineralne i witaminy, ponieważ tylko poprzez utrzymanie odpowiedniego poziomu witamin i minerałów w organizmie można utrzymać dobrą kondycję skóry, a tym samym także zapobiec rozdwajaniu się paznokci i wzmocnić kruchą płytkę. Dodatkowo, dobrej jakości suplementy diety zawierają naturalne składniki, które po przedostaniu się do organizmu stymulują wytwarzanie kolagenu i keratyny.

Zasady dawkowania

Warto zwrócić uwagę na sposób dawkowania. Nie każdy jest na tyle zdyscyplinowany, żeby zażywać kilka tabletek dziennie, albo robić sobie koktajle na bazie proszku zawierającego składniki wzmacniające paznokcie. Stosowanie suplementu diety powinno być wygodne. Dwie kapsułki dziennie – jedna zażywana rano, druga wieczorem – to początek przepisu na sukces.

Koszt trzymiesięcznej kuracji

Jedno opakowanie suplementu diety zdecydowanie nie wystarczy. Żeby uzupełnić niedobór witamin i minerałów potrzebnych paznokciom do prawidłowego wzrostu oraz skutecznie wzmocnić płytkę paznokcia, trzeba zastosować kurację trwającą co najmniej trzy miesiące. Dlatego przy ocenie tego, czy stać cię na zakup wybranego produktu powinnaś pomnożyć cenę opakowania razy trzy. Warto sprawdzić, czy producent lub sprzedawca nie daje rabatu dla konsumentek, które kupują więcej niż jedno opakowanie. Bardzo często oprócz promocyjnej ceny można otrzymać gratis w postaci darmowej dostawy.

Efekty suplementacji – co je determinuje?

Skład preparatu ma oczywiście duże znaczenie dla efektów kuracji, ponieważ determinuje mechanizm działania produktu. Niemniej nie jest to jedyny czynnik, który ma wpływ na to, czy tabletki na paznokcie są skuteczne. Liczy się także komfort stosowania, regularne i systematyczne zażywanie suplementu diety przez wystarczająco długi czas oraz zgodnie z zaleceniami producenta. Warto również zwracać uwagę na biodostępność składników – syntetyczne składniki (np. syntetycznie produkowane witaminy) charakteryzują się gorszą biodostępnością, co oznacza, że słabiej się wchłaniają.