fbpx

Domowa pielęgnacja paznokci – 5 zasad, o których musisz wiedzieć

Pielęgnacja paznokci jest niezwykle ważna, jeśli chcemy, by były one piękne, mocne i zadbane. Wiele kobiet zapomina o tym, że paznokcie również potrzebują zadbania, tak jak skóra, czy włosy. Nie można zapominać o codziennej pielęgnacji, ponieważ w ten sposób paznokcie staną się słabo odżywione, będą miały nieestetyczne plamki i przebarwienia, a kiedy te już zaczną się pojawiać trudno jest się ich pozbyć.

Warto wiedzieć, jak powinna wyglądać domowa pielęgnacja paznokci, jakich produktów używać do ich odżywienia i nawilżenia, a także czego nie robić, by ich nie niszczyć. Tego wszystkiego dowiemy się dzisiaj.

Czego nie robić, by mieć zdrowie paznokcie?

Wiele kobiet często nakłada tipsy. Mimo tego, że wyglądają one ładnie i wiele osób uważa, że są one modne, to warto wiedzieć, że przyczyniają się one do szybszego niszczenia paznokci. Przez tipsy paznokcie stają się silnie osłabione i zniszczone, przez co mogą się rozdwajać, a także łamać. Są również kobiety, które codziennie lub kilka razy w tygodniu używają polerki. Nie jest to zabieg, który ma niekorzystny wpływ na płytkę paznokcia.

Polerowanie paznokci najlepiej ograniczyć do minimum i wykonywać ten zabieg tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Kolejnym zabiegiem, który wykonujemy bardzo często, jest wycinanie skórek. Ma to na celu ich usunięcie, ale są na to inne sposoby. Zbyt częste obcinanie skórek sprawia, że szybciej one narastają. Lepiej więc zacząć jest wciskać w skraj paznokcia patyczkiem do skórek. Nie wolno również skubać paznokci, kiedy lakier zaczyna odpryskiwać. To bardzo niszczy paznokcie i uszkadza ich płytkę.

Ważne jest również nasze zachowanie w czasie pracy, osoby pracujące przy komputerze powinny mieć które paznokcie lub powinny dotykać klawiatury jedynie opuszkami palca. Stukanie paznokciami o klawiaturę może sprawić, że mogą się one rozdwajać i kruszyć. Kobiety pracujące fizycznie, podczas zmywania powinny nakładać na dłonie rękawiczki, w przeciwnym razie paznokcie zaczną się odmaczać, a także staną się przesuszone i osłabione.

Podczas pielęgnacji wybierz odpowiednią odżywkę

Odżywki, które zakupujemy w sklepach są jednym z najlepszych sposobów na zadbanie o paznokcie. Mają one różne działania, dzięki czemu możemy wpływać na płytkę paznokcia wszelkimi sposobami. Do paznokci łamliwych i kruchych najlepiej wybierać odżywkę wzmacniającą. W takich produktach pielęgnacyjnych powinny się znaleźć składniki takie jak proteiny oraz ceramidy. To właśnie one sprawiają, że płytka paznokcia staje się twardsza.

Paznokcie, które są słabe i pojawiają się na nich przebarwienia warto wspomóc odżywką regenerującą. W składzie powinna mieć składniki, które mają działanie odżywcze. Tak więc nie może w niej zabraknąć różnego rodzaju witamin. Takie odżywki możemy znaleźć w sklepach, często mają one aplikację, taką samą, jak w przypadku lakieru do paznokci. Można ją nakładać codziennie na wieczór.

Możemy również znaleźć kremy, maseczki i oliwki, które przeznaczone są do zadań specjalnych. Mają one za zadanie intensywnie odżywiać i pielęgnować zniszczone i przesuszone paznokcie, a także podrażnione skórki. Zazwyczaj zachęca się do ich stosowania na noc. Wszystkie tego rodzaju kosmetyki należy dokładnie wetrzeć w płytkę paznokcia. W przypadku kremu i oliwki możemy je zostawić na noc, aż się wchłoną. Maseczki najlepiej zmyć po jakimś czasie.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja domowa?

Każdego dnia musisz pamiętać o tym, by smarować paznokcie kremem. U rąk możesz użyć do tego kremu do rąk, a u stóp do stóp. Warto stosować kremy nie tylko raz dziennie, ale po każdym ich zamoczeniu. Czyli po kąpieli, czy zmywaniu naczyń. Najlepiej wybierać kremy z filtrem UV. Podczas suszenia włosów unikaj kontaktu suchego powietrza z paznokciami. Nie lubią one suchego powietrza, przez nie mogą się wysuszyć, stać się kruche i łamliwe.

Kilka razy w tygodniu możesz wykonać peeling. Może mieć on drobinki cukru. Nie martw się, jego działanie nie uszkodzi płytki paznokcia, a poprawi krążenie i odnowi skórę i paznokcie. Każdego dnia na wieczór staraj się nakładać na paznokcie odżywki. Staraj się robić przerwy między malowaniem paznokci.

Używaj tylko wybranych produktów

Nie konieczne jest używanie drogeryjnych preparatów od paznokci. Dobrym rozwiązaniem, jest również przygotowanie własnego niezbędnika do codziennej pielęgnacji. Idealnie produkty to olejek rycynowy, który doskonale odżywia i nawilża, dzięki czemu poprawia wygląd paznokci i skóry wokół niego. Sprawdzi się także oliwa z oliwek i cytryna. Ta mieszanka to maseczka na rozjaśnienie skórek i płytki paznokcia, ale odżywia je i poprawia ich wygląd.

Pielęgnacja od wewnątrz

Nie tylko to co robimy na zewnątrz liczy się dla paznokci. Co prawda pielęgnacja zewnętrzna jest bardzo ważna, ale nie możemy zapominać również o diecie, która przyczyniać się będzie do szybszego wzrostu paznokci, poprawy ich kondycji, a także silnego wzmocnienia. W codziennej pielęgnacji, w naszej diecie nie może zabraknąć witamin i minerałów, które potrzebne są do odbudowy paznokci.